COĞRAFYA KONU ANLATIMI

TÜRKİYE’NİN TURİZM POTANSİYELİ VE VARLIKLARI

TÜRKİYE’NİN TURİZM POTANSİYELİ VE VARLIKLARI

Ülkemiz göreceli ve mutfak konumu itibarıyla turizm potansiyeli açısından önemli özelliklere sahiptir. Türkiye’nin ılıman kuşakta yer alması,güneşli gün sayısının çokluğu ve üç tarafının denizlere çevrili oluşu kıyı turizmini geliştirmiştir.Anadolu, jeolojik ve jeomorfolojik geçmişin bıraktığı farklı yer şekilleri,doğal su kaynakları,zengin bitki ve hayvan çeşitliliği ile geçmişten günümüze farklı kültürlere ev sahipliği yapmıştır.Anadolu topraklarındaki tarihi ve arkeolojik kalıntılar ve eserler Türkiye’yi turizm açısından bir cazibe merkezi haline getirmiştir.Ülkemizdeki turizm türleri şöyledir.

SAĞLIK TURİZMİ VE TERMAL TURİZM 

Ülkemizde çok sayıda sıcak su kaynağı bulunur.Jeotermal zenginlik açısından dünyanın sayılı ülkeleri arasında olan Türkiye bir kaplıca cennetidir.Sıcaklığı 20 ile 110 derece arasında değişen  ve zengin mineral özellikleri sayesinde tedavi ediciliği yüksek 1.500’ün üzerinde kaplıca vardır.Dünyadan ve Türkiye’den pek çok turist,yılın 12 ayı bu şifalı suların bulunduğu tesisleri ziyaret etmektedir.Ülkemiz,son yıllarda medikal sağlık hizmetleri açısından dünya standartlarını yakalamıştır.Saç ekimi,estetik operasyonlar,diş tedavileri ve diğer tedaviler için her yıl çok sayıda turist ülkemizi ziyaret etmektedir.

KIŞ TURİZMİ

Türkiye’nin yüksek dağlarda çevrili bir ülke oluşu ve kar örtüsünün yılın büyük bölümünde mevcut olması kış turizmini geliştirmiştir.Son yıllarda yüksek standartlara sahip kayak ve konaklama tesislerinin sayıca artışı.Kayak tutkunlarını bu bölgelere çekmektedir.Isparta-Davraz,Erzurum-Palandöken.Bursa-Uludağ.Bolu-Kartalkaya,Kocaeli-Kartepe Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden bazılarıdır.

YAYLA TURİZMİ

Ülkemizde Kuzey Anadolu ve Toros Dağları,yayla turizminin en yaygın olduğu yerlerdir.Yayla turizminde yöreye has mimari ve yaşam biçimini yakından tanıma imkanının yanında dağcılık,atlı doğa gezisi,doğa yürüyüşü,yamaç paraşütü,flora ve faunanın incelenmesi jeep safari vb. doğa sporlarına uygun alanların bulunması bu turizm çeşidine ilgiyi artırmıştır.

MAĞARA TURİZMİ

Türkiye’de yaklaşık 40 bin mağara bulunmaktadır.Otuzun üzerinde mağara,turizme açılmıştır.Bunlar dışında uygun ekipman ve rehber eşliğinde girilebilecek pek çok mağara vardır. Ülkemizdeki en uzun mağara,Beyşehir Gölü yakınlarındaki Pınargözü Mağarası’dır 16 km.En derin mağara ise Anamu yakınlarındaki Çukurpınar Düdeni’dir (1.880m) Anadolu ve yakın doğu tarihi açısından büyük önem taşıyan,yerleşik yaşama geçilmeden önceki döneme ait Karain.Kocain ve Yarımburgaz gibi mağaralar da önemli turizm alanlarıdır.

GOLF TURİZMİ

Türkiye özellikle Antalya başta olmak üzere Muğla ve İstanbul gibi illerdeki golf tesisleriyle golf turnuvalarının merkezi konumundadır.Golf sahaları,özellikle kıyıya yakın; yeme içme,alışveriş ve konaklama tesisleri yakınındaki alanlarda doğa ile iç içe konuşlanmıştır.Uluslararası Golf Tur Operatörleri (LAGTO) tarafından 2008 yılında Antalya’nın Belek beldesi Avrupa’da yılın en iyi golf bölgesi ödülüne layık görülmüştür.

YAT TURİZMİ

Ülkemizin üç tarafının denizlere çevrili olması,yat turizmi açısından büyük bir potansiyel oluşturur.Ege,Akdeniz,Marmara ve Karadeniz’de yatçıların demirleyecekleri eşsiz koylar,körfez ve limanlar bulunmaktadır. Türkiye’nin en donanımlı yat limanları;Güney Ege ve Akdeniz kıyılarında İzmir,Kuşadası,Bodrum,Datça,Bozburun,Marmaris,Göcek,Fethiye,Kemer ve Antalya’da yer almaktadır.

KONGRE TURİZMİ

Türkiye;Asya ve Avrupa’nın birleştiği noktada olması,eşsiz doğal güzelliklerinin varlığı, yüksek kapasiteli konaklama olanakları ile toplantı ve organizasyon potansiyeline sahiptir.Her yıl binlerce insan iş ve kongre amacıyla Türkiye’yi ziyaret etmektedir.Bununla birlikte ABD, Orta Doğu ülkeleri, Avrupa ve dünyanın pek çok ülkesine günlük tarifeli seferlerinin oluşu kongre turizminin gelişmesini sağlamıştır.Kongre turizminde İstanbul,Antalya ve Ankara ilk üç sırada yer almaktadır. 

İNANÇ TURİZMİ

Pek çok kültüre ev sahipliği yapan Türkiye’de geçmişten günümüze üç büyük semavi dine (Müslümanlık, Hristiyanlık, Musevilik) ait pek çok ibadethane ve eser bulunmaktadır. Türkiye’de 43 ilde inanç turizmine yönelik değerlendirilecek 316 adet dini yapının 167’si İslam, 129’u Hristiyan, 20 tanesi Musevi dinine aitdir. 

DAĞCILIK TURİZMİ

Dağcılık; dağ yürüyüşü, kamp kurma ve tırmanmayı kapsayan bir spordur. Ülkemizde dağcılık sporuna hizmet eden farklı yükseklikte, çeşitli fauna ve floraya sahip çok sayıda dağ bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları; Ağrı Dağı (Ağrı), Beydağlar (Antalya), Erciyes Dağı (Kayseri), Bolkar Dağları (Mersin), Aladağlar (Niğde), Kaçkar Sıradağları (Rize), Munzur Dağı (Tunceli), Süphan Dağı’dır (Van) 

KIYI TURİZMİ

Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevirili oluşu, deniz sezonunun uzun sürmesi, denize girmeye el verişli koy ve körfezlerin çokluğu özellikle Ege ve Akdeniz’de kıyı turizmini gelişmiştir. Antalya, İzmir, Balıkesir, Muğla ve Çanakkale kıyı turizminin geliştiği önemli merkezlerdir.

KÜLTÜR TURİZMİ

Ülkemizin sahip olduğu kültürel zenginlikler, turizm için çok önemlidir. Mimari yapısı, tarihi, müzik ve giyim tarzının yanı sıra el sanatları ile görsel yemekleri dikkat çekici özelliktedir. Son yıllarda yöresel yemek tadımı içi ülkemizde birçok il ziyaretçi akımına uğramaktadır. Özellikle Hatay, Adana ve Gaziantep gibi iller mutfaklarıyla ilgi çekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir